Sony 75X80J versus Sony XR-75X90L
Compare specifications, price, availability, ratings and shopping interest.
Sony 75X80J, 75 Inch, 4K HDR, Android, Smart TV, 2021
Out Of Stock
KSh 185,600
Sony XR-75X90L, 75 Inch, 4K HDR, 120Hz, Android, Smart TV, 2023
In Stock
KSh 275,000
Sony 75X80J, 75 Inch, 4K HDR, Android, Smart TV, 2021 Sony XR-75X90L, 75 Inch, 4K HDR, 120Hz, Android, Smart TV, 2023
Price KSh 185,600 KSh 275,000
Sales 13 - For May 2026 4 - For May 2026
Average rating 5 - 1 votes 0 -
Likes 0 - For May 2026 0 - For May 2026
Views 163 - For May 2026 47 - For May 2026
General
Platform DVB-T/T2
DVB-T/T2
Available 2021
2023
Dimensions 1686 x 1045 x 410 mm
1668 x 959 x 59 mm
Weight 31.6 kg - Without Stand
35.3 kg
Colors Black
Black
Key features 75 inch direct lit LED display
Improved audio clarity with X-Balanced speaker design
Cinematic viewing experience with Dolby Vision and Dolby Atmos
Google TV platform with hundreds of thousands of movies
Chromecast built-in
Apple AirPlay / HomeKit wireless streaming
75 inch direct lit LED display with up to 1 billion colors
Smoother gaming experience with ALLM and VRR
Supports 4K gaming up to 120fps
Vivid bright and dark scenes with XR contrast booster
More lifelike images with cognitive processor XR
Display Panel
Panel size 75 Inch
75 Inch
Panel type LED
Direct LED Backlight
LED
Full-Array LED
Panel resolution 3840 x 2160 pixels
3840 x 2160 Pixels
Panel features HDR10 / HLG / Dolby Vision
50Hz Refresh Rate
HDR10 / HLG / Dolby Vision
120Hz Native Refresh Rate
ALLM / VRR
Up to 1 Billion Colors
Calman Ready
Full-Array LED Local Dimming
Audio & Video Playback
Audio playback 10W + 10W
Bass Reflex
X-Balanced Design
Dolby Audio / Dolby Atmos / DTS
10W + 10W + 5W + 5W
X-Balanced Design
Video playback 4096 x 2160p 60Hz
Audio & video features 4K X-Reality PRO Video Upscaling
XR 4K Video Upscaling
XR Super Resolution
IMAX Enhanced
Netflix Calibrated Mode
Acoustic Auto Calibration
3D Surround Upscaling
Voice Zoom 2
360 Spatial Sound
XR Triluminos Pro
Bass Reflex
Dolby Audio / Dolby Atmos / DTS Dolby Atmos Virtual
Connectivity
HDMI port 4 Ports
HDMI ARC / HDCP2.3 / HDMI eARC / HDMI CEC
4 x HDMI
eARC / VRR / ALLM / Auto HDR Tone Mapping
USB port 2 Ports
FAT16 / FAT32 / exFAT / NTFS
2 x USB-A
LAN port 1 Port RJ45
1 x RJ45
Wireless LAN Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac
Bluetooth 4.2
Dual-band Wi-Fi
Wi-Fi 6
Bluetooth 5.x
Dual-band Wi-Fi
Connectivity features Chromecast Built-in
Apple AirPlay
Apple HomeKit
Chromecast Built-in
Apple AirPlay 2
Apple HomeKit
Platform
RAM -
ROM 16GB
16GB
Processor 4K HDR Processor X1
Cognitive Processor XR
Graphics processor -
Operating system Android TV OS
Google TV Platform
Android TV OS
Google TV Platform
Platform features Google Voice Assistant
Google Play Store
Google Voice Assistant
Google Play Store
Apple Airplay 2
Netflix / Prime Video / Disney+ / YouTube / Apple TV
50/60Hz
Active consumption 189W
Standby consumption 0.5W
0.5W