Sony 55X90J versus Sony XR-75X90L
Compare specifications, price, availability, ratings and shopping interest.
Sony 55X90J, 55 Inch, 4K HDR, 120Hz, Android, Smart TV, 2021
Out Of Stock
KSh 149,100
Sony XR-75X90L, 75 Inch, 4K HDR, 120Hz, Android, Smart TV, 2023
In Stock
KSh 275,000
Sony 55X90J, 55 Inch, 4K HDR, 120Hz, Android, Smart TV, 2021 Sony XR-75X90L, 75 Inch, 4K HDR, 120Hz, Android, Smart TV, 2023
Price KSh 149,100 KSh 275,000
Sales 12 - For May 2026 4 - For May 2026
Average rating 5 - 1 votes 0 -
Likes 1 - For May 2026 0 - For May 2026
Views 167 - For May 2026 47 - For May 2026
General
Platform DVB-T/T2
DVB-T/T2
Available 2021
2023
Dimensions 1233 x 784 x 338 mm
1668 x 959 x 59 mm
Weight 18.3 kg
35.3 kg
Colors Black
Black
Key features 55 inch direct lit LED display with up to 1B colors
Smoother gaming experience with ALLM and VRR
Supports 4K gaming up to 120fps
Cinematic viewing experience with Dolby Vision and Dolby Atmos
Vivid bright and dark scenes with XR contrast booster
More lifelike images with cognitive processor XR
75 inch direct lit LED display with up to 1 billion colors
Display Panel
Panel size 55 Inch
75 Inch
Panel type LED
Direct LED Backlight
LED
Full-Array LED
Panel resolution 3840 x 2160 pixels
3840 x 2160 Pixels
Panel features HDR10 / HLG / Dolby Vision
120Hz Native Refresh Rate
ALLM / VRR
Up To 1B Colors
Calman Ready
HDR10 / HLG / Dolby Vision
120Hz Native Refresh Rate
ALLM / VRR
Up to 1 Billion Colors
Calman Ready
Full-Array LED Local Dimming
Audio & Video Playback
Audio playback 10W + 10W
Bass Reflex
X-Balanced Design
Dolby Audio / Dolby Atmos / DTS
10W + 10W + 5W + 5W
X-Balanced Design
Video playback 4096 x 2160p 60Hz
4K 120fps
Audio & video features XR 4K Video Upscaling
XR Super Resolution
IMAX Enhanced
Netflix Calibrated Mode
Acoustic Auto Calibration
3D Surround Upscaling
XR 4K Video Upscaling
XR Super Resolution
IMAX Enhanced
Netflix Calibrated Mode
Acoustic Auto Calibration
3D Surround Upscaling
Voice Zoom 2
360 Spatial Sound
XR Triluminos Pro
Bass Reflex
Dolby Audio / Dolby Atmos / DTS Dolby Atmos Virtual
Connectivity
HDMI port 4 Ports
HDMI ARC / HDCP2.3 / HDMI eARC / HDMI CEC
4 x HDMI
eARC / VRR / ALLM / Auto HDR Tone Mapping
USB port 2 Ports
FAT16 / FAT32 / exFAT / NTFS
2 x USB-A
LAN port 1 Port RJ45
1 x RJ45
Wireless LAN Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac
Bluetooth 4.2
Dual-band Wi-Fi
Wi-Fi 6
Bluetooth 5.x
Dual-band Wi-Fi
Connectivity features Chromecast Built-in
Apple AirPlay
Apple HomeKit
Chromecast Built-in
Apple AirPlay 2
Apple HomeKit
Platform
RAM -
ROM 16GB
16GB
Processor Cognitive Processor XR
Cognitive Processor XR
Graphics processor -
Operating system Android TV OS
Google TV Platform
Android TV OS
Google TV Platform
Platform features Google Voice Assistant
Google Play Store
Google Voice Assistant
Google Play Store
Apple Airplay 2
Chromecast Built-in
Netflix / Prime Video / Disney+ / YouTube / Apple TV
50/60Hz
Active consumption 129W
Standby consumption 0.5W
0.5W