Sony 55X90J versus Sony 55X9000H
Compare specifications, price, availability, ratings and shopping interest.
Sony 55X90J, 55 Inch, 4K HDR, 120Hz, Android, Smart TV, 2021
Out Of Stock
KSh 149,100
Sony 55X9000H, 55 Inch, 4K, Smart, Android TV
In Stock
KSh 126,800
Sony 55X90J, 55 Inch, 4K HDR, 120Hz, Android, Smart TV, 2021 Sony 55X9000H, 55 Inch, 4K, Smart, Android TV
Price KSh 149,100 KSh 126,800
Sales 12 - For May 2026 26 - For May 2026
Average rating 5 - 1 votes 5 - 1 votes
Likes 1 - For May 2026 1 - For May 2026
Views 167 - For May 2026 326 - For May 2026
General
Platform DVB-T/T2
DVB-T/T2
Available 2021
Dimensions 1233 x 784 x 338 mm
1231 x 780 x 338 mm (W x H x D)
Weight 18.3 kg
17.5 kg
Colors Black
Black
Key features 55 inch direct lit LED display with up to 1B colors
Smoother gaming experience with ALLM and VRR
Supports 4K gaming up to 120fps
Cinematic viewing experience with Dolby Vision and Dolby Atmos
Vivid bright and dark scenes with XR contrast booster
More lifelike images with cognitive processor XR
Android TV
4K Ultra HD display
HDR10
Chromecast
Apple AirPlay
Dolby Vision / Dolby Atmos
Display Panel
Panel size 55 Inch
55 Inch
Panel type LED
Direct LED Backlight
LED; Direct LED Backlight
Panel resolution 3840 x 2160 pixels
3840 x 2160 Pixels
Panel features HDR10 / HLG / Dolby Vision
120Hz Native Refresh Rate
ALLM / VRR
Up To 1B Colors
Calman Ready
Full Array LED
HDR10
HLG
Ambient Light Sensor
Audio & Video Playback
Audio playback 10W + 10W
Bass Reflex
X-Balanced Design
Dolby Audio / Dolby Atmos / DTS
2 x Bass Reflex
2 x Tweeter; 10W + 10W
Video playback 4096 x 2160p 60Hz
4K 120fps
Audio & video features XR 4K Video Upscaling
XR Super Resolution
IMAX Enhanced
Netflix Calibrated Mode
Acoustic Auto Calibration
3D Surround Upscaling
Dolby Atmos
Dolby Vision
4K X-Reality PRO
Connectivity
HDMI port 4 Ports
HDMI ARC / HDCP2.3 / HDMI eARC / HDMI CEC
4 Ports; Includes HDMI ARC / HDCP 2.3 / HDMI 2.1
USB port 2 Ports
FAT16 / FAT32 / exFAT / NTFS
2 Ports; Supports FAT16 / FAT32 / exFAT / NTFS
LAN port 1 Port RJ45
1 Port; RJ45
Wireless LAN Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac
Bluetooth 4.2
Dual-band Wi-Fi
Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac
Bluetooth 4.2
Connectivity features Chromecast Built-in
Apple AirPlay
Apple HomeKit
Chromecast
Apple Homekit
Google Home
Amazon Alexa
Platform
RAM -
ROM 16GB
16GB
Processor Cognitive Processor XR
X1
Graphics processor -
Operating system Android TV OS
Google TV Platform
Android TV
Platform features Google Voice Assistant
Google Play Store
50/60Hz
Active consumption 129W
114W
Standby consumption 0.5W
0.5W