HP Victus 16-D1013NIA versus Lenovo Legion 5 Pro 16IAH7H
Compare specifications, price, availability, ratings and shopping interest.
HP Victus 16-D1013NIA, 2.3 GHz Core i7-12700H, 14-core CPU, 4.7 GHz Turbo, 16GB DDR5-4800, 1TB NVMe SSD, NVIDIA RTX 3060 6GB Graphics, 16.1" IPS 1920 x 1080, 144Hz Refresh Rate, B & O Audio
In Stock
KSh 180,000
Lenovo Legion 5 Pro 16IAH7H, 2.3 GHz Core i7-12700H, 14-core CPU, 4.7 GHz Turbo, 32GB DDR5-4800, 1TB NVMe SSD, NVIDIA RTX 3060 6GB Graphics, 16" WXGA IPS 2560 x 1600, Dolby Vision, 165Hz Refresh Rate, RGB Backlit Keyboard
In Stock
KSh 230,000
HP Victus 16-D1013NIA, 2.3 GHz Core i7-12700H, 14-core CPU, 4.7 GHz Turbo, 16GB DDR5-4800, 1TB NVMe SSD, NVIDIA RTX 3060 6GB Graphics, 16.1" IPS 1920 x 1080, 144Hz Refresh Rate, B & O Audio Lenovo Legion 5 Pro 16IAH7H, 2.3 GHz Core i7-12700H, 14-core CPU, 4.7 GHz Turbo, 32GB DDR5-4800, 1TB NVMe SSD, NVIDIA RTX 3060 6GB Graphics, 16" WXGA IPS 2560 x 1600, Dolby Vision, 165Hz Refresh Rate, RGB Backlit Keyboard
Price KSh 180,000 KSh 230,000
Sales 22 - For May 2026 15 - For May 2026
Average rating 0 - 0 -
Likes 0 - For May 2026 2 - For May 2026
Views 263 - For May 2026 267 - For May 2026
General
Dimensions 37 x 26 x 2.4 cm (W x D x H)
36 x 26.4 x 2.0 cm (W x D x H)
Available May 2023
May 2023
Weight 2.46 kg
2.49 kg
Colors Ceramic White
Storm Grey
Key features 16.1" Full HD IPS display
144Hz high refresh rate
2 speakers with Bang & Olufsen audio
Nvidia RTX 3060 graphics with 6GB dedicated GDDR6 memory
Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.3 connectivity
Fast charging provides up to 50% in 30 Min
16" WQXGA IPS display with Dolby Vision
165Hz high refresh rate with Nvidia G-Sync
Dual stereo speakers
Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.1 connectivity
4-zone RGB Backlit Keyboard
Product code 6K2J1EA
82RF00RSAK
Platform
Operating system -
No OS
Cache 24MB L3 Cache
24MB L3 Cache
Processor 2.3 GHz Base Frequency
Up to 4.7 GHz Turbo Frequency
Intel Core i7-12700H
14 Cores
20 Threads
2.3 GHz Base Frequency
Up to 4.7 GHz Turbo Frequency
Intel Core i7-12700H
14 Cores
20 Threads
Graphics processor Nvidia Geforce RTX 3060
6GB GDDR6
Nvidia Geforce RTX 3060
6GB GDDR6
RAM 16GB DDR5-4800
2 x 8GB
32GB DDR5-4800
2 x 16GB
Storage 1TB
PCIe NVMe M.2 SSD
1TB
PCIe NVMe M.2 SSD
Platform features -
Display & Keyboard
Display size 16.1" Inches
1920 x 1080 Pixels
137 ppi
16" Inches
2560 x 1600 Pixels
189 ppi
Camera 720p HD
720p HD
Privacy Shutter
Keyboard Multi-touch Touchpad
Numeric Keypad
Numeric Keypad
4-zone RGB Backlit Keyboard
Display type Full HD IPS
WQXGA IPS
Display features Anti-glare
250 Nits Brightness
144Hz Refresh Rate
Anti-glare
500 Nits Brightness
165Hz Refresh Rate
100% sRGB Coverage
Dolby Vision
Nvidia G-Sync
Connectivity & Communication
Wi-Fi Wi-Fi 6 802.11ax
Wi-Fi 6 802.11ax
Bluetooth Bluetooth 5.3
Bluetooth 5.1
Other connectivity options -
Communication features 2 Speakers
Bang & Olufsen Audio
2 Speakers
Dual Microphones
Ports
USB port 1x USB-C
USB-C Power Delivery
3x USB-A
3x USB 3.2 Gen 1
2x USB-C 3.2 Gen 2 / Power Delivery
1x Thunderbolt 4 / USB 4
HDMI port HDMI 2.1
HDMI 2.1
Ethernet port 10/100/1000 GbE LAN
RJ45
Other ports DisplayPort 1.4
SD / SDHC / SDXC
DisplayPort 1.4
Port features -
Power
Battery 70Wh Li-Ion
4-cell
200W Smart Adapter
80Wh Li-Ion
300W Adapter
Battery features Up to 6h 45 Min Mixed Usage
Up to 6.55h Mixed Usage
Fast Charging Provides Up to 100% in 80 Min