Apple MacBook Pro 2019, 16", MVVJ2, 16GB/512GB
Out Of Stock
KSh 278,900
Apple MacBook Pro 2020, 13.3", MWP42, 16GB/512GB
Out Of Stock
KSh 190,700
Apple MacBook Pro 2019, 16", MVVJ2, 16GB/512GB Apple MacBook Pro 2020, 13.3", MWP42, 16GB/512GB
Price KSh 278,900 KSh 190,700
Sales 17 - For May 2026 12 - For May 2026
Average rating 4.3 - 6 votes 5 - 1 votes
Likes 2 - For May 2026 0 - For May 2026
Views 451 - For May 2026 421 - For May 2026
General
Dimensions 35.79 x 24.59 x 1.62 cm
30.4 x 21.23 x 1.55 cm
Available November
2019
May
2020
Weight 2.0 kg
1.41 kg
Colors Space Grey
Space Grey
Key features AMD Radeon Pro 5300M
Core i7 9th Gen
Retina display
Touch Bar
Touch ID
Force Touch trackpad
Thunderbolt 3
Retina display
Touch Bar
Touch ID
Force Touch trackpad
Thunderbolt 3
Product code MVVJ2
MWP42
Platform
Operating system macOS Catalina
macOS Catalina
Cache -
Processor 2.6 GHz Intel Core i7
9th Gen
4.5 GHz Turbo Boost
2.0 GHz Intel Core i5
10th Gen
3.8 GHz Turbo Boost
Graphics processor AMD Radeon Pro 5300M
Intel Iris Plus Graphics
RAM 16GB DDR4
2666 MHz
16GB LPDDR4X
3733 MHz
Storage 512GB SSD
512GB SSD
Platform features -
Display & Keyboard
Display size 16 inches
3072 x 1920 pixels
13.3 inches
2560 x 1600 pixels
Camera -
Keyboard -
Display type IPS LED backlight
IPS LED backlight WQXGA
Display features Retina display
True Tone display
500 nit brightness
60Hz refresh rate
True Tone display
500 nit brightness
60Hz refresh rate
Connectivity & Communication
Wi-Fi WiFi 802.11a/b/g/n/ac
Dual band
WiFi 802.11a/b/g/n/ac
Dual band
Bluetooth Bluetooth 5.0
Bluetooth 5.0
Other connectivity options (3x) microphones
(6x) speakers
Dolby Atmos audio
stereo speakers
(3x) microphones
Dolby Atmos audio
stereo speakers
Communication features -
Ports
USB port (4x) USB Type C; Supports charging
DisplayPort
Thunderbolt
USB 3.1
(4x) USB Type C; Supports charging
DisplayPort
Thunderbolt
USB 3.1
HDMI port Supported via adapter
Supported via adapter
Ethernet port Supported via adapter
Supported via adapter
Other ports (1x) 3.5mm jack
(1x) 3.5mm jack