Samsung 55MU7350 versus Sony 55X75K
Compare specifications, price, availability, ratings and shopping interest.
Samsung 55MU7350, 55 Inch, Curved, 4K Ultra HD, Smart TV
Out Of Stock
KSh 106,500
Sony 55X75K, 55 Inch, 4K HDR, Android, Smart TV, 2022
In Stock
KSh 80,000
Price KSh 106,500 KSh 80,000
Sales 31 - For May 2026 24 - For May 2026
Average rating 4.2 - 20 votes 5 - 1 votes
Likes 1 - For May 2026 0 - For May 2026
Views 1,259 - For May 2026 239 - For May 2026
General
Platform Analog + Digital (DVB-T/T2)
DVB-T/T2
Available -
2022
Dimensions 1241.7 x 718.6 x 111.9 mm
1243 x 790 x 291 mm
Weight 16.7 Kg - 17.9 Kg
14.5 kg
Colors Black
Black
Key features HDR
UHD Picture Engine
Ultra Clean View
Smart apps
WiFi + Bluetooth
Wide Color Enhancer+
ConnectShare (USB/HDD)
Game Mode
HDMI & USB inputs
1400 Picture Quality Index
55 inch direct lit LED display
Video upscaling up to 4K with X-Reality PRO
Google TV platform with hundreds of thousands of movies
HDR10 / HLG playback
Chromecast built-in
Apple AirPlay / HomeKit wireless streaming
Display Panel
Panel size 55 Inch
55 Inch
Panel type LED
LED
Direct LED Backlight
Panel resolution 3840 x 2160 pixels
3840 x 2160 pixels
Panel features Motion Rate 100
HDR10 / HLG
50Hz Refresh Rate
Audio & Video Playback
Audio playback 10W + 10W
Dolby Digital Plus
DTS
10W + 10W
Bass Reflex
Dolby Audio
Video playback HDR
UHD Picture Engine
Ultra Clean View
Auto Depth Enhancer
Mega Contrast
Wide Colour Enhancer+
1400 Picture Quality Index
4096 x 2160p 60Hz
Audio & video features -
4K X-Reality PRO Video Upscaling
Clear Phase Audio
Connectivity
HDMI port 3 ports
3 Ports
HDMI ARC / HDCP2.3 / HDMI eARC
USB port 2 ports
2 Ports
FAT16 / FAT32 / NTFS
LAN port 1 port (Ethernet)
1 Port RJ45
Wireless LAN WiFi Direct
DLNA
Bluetooth
Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac
Bluetooth 5.0
Dual-band Wi-Fi
Connectivity features -
Chromecast Built-in
Apple AirPlay
Apple HomeKit
Platform
RAM -
ROM -
16GB
Processor -
4K Processor X1
Graphics processor -
Operating system -
Android TV OS
Google TV Platform
Platform features -
Google Voice Assistant
Google Play Store
50/60Hz
Active consumption 210W (Max)
97W
Standby consumption -
0.5W