Sony 48W650D versus Samsung 48J5200AK
Compare specifications, price, availability, ratings and shopping interest.
Sony 48W650D, 48 Inch, Full HD, Smart TV
Out Of Stock
KSh 66,400
Samsung 48J5200AK, 48 Inch, Full HD, Smart TV
In Stock
KSh 56,800
Sony 48W650D, 48 Inch, Full HD, Smart TV Samsung 48J5200AK, 48 Inch, Full HD, Smart TV
Price KSh 66,400 KSh 56,800
Sales 0 - For May 2026 32 - For May 2026
Average rating 4 - 3 votes 2.8 - 10 votes
Likes 1 - For May 2026 1 - For May 2026
Views 219 - For May 2026 970 - For May 2026
General
Platform Analog + Digital (DVB-T/T2)
Analog + Digital (DVB-T/T2)
Available -
Dimensions 1092 x 643 x 66 mm
1098.7 x 638.7 x 73.9 mm
Weight -
10.2 Kg - 11.3 Kg
Colors Black
Black
Key features Direct LED backlight
X-Reality PRO
Youtube
FM radio
English/Swahili menu
Sleep timer
Smart apps
WiFi
Wide Color Enhancer+
ConnectShare Movie
Game Mode
HDMI & USB inputs
Display Panel
Panel size 48 Inch
48 Inch
Panel type LCD
LED
Panel resolution 1920 x 1080 pixels
1920 x 1080 pixels
Panel features Direct LED backlight
Motionflow XR 200Hz
Clear Motion 100
Audio & Video Playback
Audio playback 5W + 5W
Dolby Digital
Dolby Digital Plus
Dolby pulse
DTS 2.0
10W + 10W
Dolby Digital Plus
DTS Premium Sound
Video playback -
HyperReal Picture Engine
Mega Contrast
Wide Colour Enhancer+
Audio & video features -
Connectivity
HDMI port 2 ports
2 ports
USB port 1 port
1 port
LAN port 1 port (Ethernet)
1 port (Ethernet)
Wireless LAN Miracast
Photo Sharing Plus
WiFi Direct
DLNA
Connectivity features -
Platform
RAM -
ROM -
Processor -
Graphics processor -
Operating system -
Platform features -
Power Consumption
Power supply DC 19.5V
AC 100-240V
50/60Hz
Active consumption 75W
110W (Max)
Standby consumption 0.5W
0.5W