Sony 75X8000H versus Sony XR-75X90L
Compare specifications, price, availability, ratings and shopping interest.
Sony 75X8000H, 75 Inch, 4K, Smart, Android TV
Out Of Stock
KSh 177,500
Sony XR-75X90L, 75 Inch, 4K HDR, 120Hz, Android, Smart TV, 2023
In Stock
KSh 275,000
Sony 75X8000H, 75 Inch, 4K, Smart, Android TV Sony XR-75X90L, 75 Inch, 4K HDR, 120Hz, Android, Smart TV, 2023
Price KSh 177,500 KSh 275,000
Sales 18 - For May 2026 4 - For May 2026
Average rating 5 - 2 votes 0 -
Likes 2 - For May 2026 0 - For May 2026
Views 345 - For May 2026 47 - For May 2026
General
Platform DVB-T/T2
DVB-T/T2
Available -
2023
Dimensions 1686 x 1042 x 414 mm (W x H x D)
1668 x 959 x 59 mm
Weight 32.9 kg
35.3 kg
Colors Black
Black
Key features Dolby Vision / Dolby Atmos
Clear Phase audio
Google Play Store
4K direct LED display
HDR10 / HLG
Chromecast
75 inch direct lit LED display with up to 1 billion colors
Smoother gaming experience with ALLM and VRR
Supports 4K gaming up to 120fps
Cinematic viewing experience with Dolby Vision and Dolby Atmos
Vivid bright and dark scenes with XR contrast booster
More lifelike images with cognitive processor XR
Display Panel
Panel size 75 Inch
75 Inch
Panel type LED; Direct LED Backlight
LED
Full-Array LED
Panel resolution 3840 x 2160 Pixels
3840 x 2160 Pixels
Panel features HDR10
HLG
Ambient Light Sensor
HDR10 / HLG / Dolby Vision
120Hz Native Refresh Rate
ALLM / VRR
Up to 1 Billion Colors
Calman Ready
Full-Array LED Local Dimming
Audio & Video Playback
Audio playback 2 x Bass Reflex; 10W + 10W
10W + 10W + 5W + 5W
X-Balanced Design
Video playback -
Audio & video features Dolby Atmos
Dolby Vision
4K X-Reality PRO
Motionflow XR 200
Clear Phase Audio
XR 4K Video Upscaling
XR Super Resolution
IMAX Enhanced
Netflix Calibrated Mode
Acoustic Auto Calibration
3D Surround Upscaling
Voice Zoom 2
360 Spatial Sound
XR Triluminos Pro
Bass Reflex
Dolby Audio / Dolby Atmos / DTS Dolby Atmos Virtual
Connectivity
HDMI port 4 Ports; Includes HDMI ARC / HDCP 2.3
4 x HDMI
eARC / VRR / ALLM / Auto HDR Tone Mapping
USB port 2 Ports; Supports FAT16 / FAT32 / exFAT / NTFS
2 x USB-A
LAN port 1 Port; RJ45
1 x RJ45
Wireless LAN Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac
Bluetooth 4.2
Wi-Fi 6
Bluetooth 5.x
Dual-band Wi-Fi
Connectivity features Chromecast
Apple AirPlay
Apple Homekit
Google Home
Amazon Alexa
Chromecast Built-in
Apple AirPlay 2
Apple HomeKit
Platform
RAM -
ROM -
16GB
Processor X1
Cognitive Processor XR
Graphics processor -
Operating system Android TV
Android TV OS
Google TV Platform
Platform features Google Play Store
Google Voice Assistant
Google Play Store
Apple Airplay 2
Chromecast Built-in
Netflix / Prime Video / Disney+ / YouTube / Apple TV
50/60Hz
Active consumption -
Standby consumption 0.5W
0.5W