Sony 55X75K versus Sony 55X9000H
Compare specifications, price, availability, ratings and shopping interest.
Sony 55X75K, 55 Inch, 4K HDR, Android, Smart TV, 2022
In Stock
KSh 80,000
Sony 55X9000H, 55 Inch, 4K, Smart, Android TV
In Stock
KSh 126,800
Sony 55X75K, 55 Inch, 4K HDR, Android, Smart TV, 2022 Sony 55X9000H, 55 Inch, 4K, Smart, Android TV
Price KSh 80,000 KSh 126,800
Sales 24 - For May 2026 26 - For May 2026
Average rating 5 - 1 votes 5 - 1 votes
Likes 0 - For May 2026 1 - For May 2026
Views 239 - For May 2026 326 - For May 2026
General
Platform DVB-T/T2
DVB-T/T2
Available 2022
Dimensions 1243 x 790 x 291 mm
1231 x 780 x 338 mm (W x H x D)
Weight 14.5 kg
17.5 kg
Colors Black
Black
Key features 55 inch direct lit LED display
Video upscaling up to 4K with X-Reality PRO
Google TV platform with hundreds of thousands of movies
HDR10 / HLG playback
Chromecast built-in
Apple AirPlay / HomeKit wireless streaming
Android TV
4K Ultra HD display
HDR10
Chromecast
Apple AirPlay
Dolby Vision / Dolby Atmos
Display Panel
Panel size 55 Inch
55 Inch
Panel type LED
Direct LED Backlight
LED; Direct LED Backlight
Panel resolution 3840 x 2160 pixels
3840 x 2160 Pixels
Panel features HDR10 / HLG
50Hz Refresh Rate
Full Array LED
HDR10
HLG
Ambient Light Sensor
Audio & Video Playback
Audio playback 10W + 10W
Bass Reflex
Dolby Audio
2 x Bass Reflex
2 x Tweeter; 10W + 10W
Video playback 4096 x 2160p 60Hz
Audio & video features 4K X-Reality PRO Video Upscaling
Clear Phase Audio
Dolby Atmos
Dolby Vision
4K X-Reality PRO
Connectivity
HDMI port 3 Ports
HDMI ARC / HDCP2.3 / HDMI eARC
4 Ports; Includes HDMI ARC / HDCP 2.3 / HDMI 2.1
USB port 2 Ports
FAT16 / FAT32 / NTFS
2 Ports; Supports FAT16 / FAT32 / exFAT / NTFS
LAN port 1 Port RJ45
1 Port; RJ45
Wireless LAN Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac
Bluetooth 5.0
Dual-band Wi-Fi
Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac
Bluetooth 4.2
Connectivity features Chromecast Built-in
Apple AirPlay
Apple HomeKit
Chromecast
Apple Homekit
Google Home
Amazon Alexa
Platform
RAM -
ROM 16GB
16GB
Processor 4K Processor X1
X1
Graphics processor -
Operating system Android TV OS
Google TV Platform
Android TV
Platform features Google Voice Assistant
Google Play Store
50/60Hz
Active consumption 97W
114W
Standby consumption 0.5W
0.5W