Sony 65X80J versus Sony 65X9000H
Compare specifications, price, availability, ratings and shopping interest.
Sony 65X80J, 65 Inch, 4K HDR, Android, Smart TV, 2021
Out Of Stock
KSh 117,700
Sony 65X9000H, 65 Inch, 4K, Smart, Android TV
In Stock
KSh 165,300
Sony 65X80J, 65 Inch, 4K HDR, Android, Smart TV, 2021 Sony 65X9000H, 65 Inch, 4K, Smart, Android TV
Price KSh 117,700 KSh 165,300
Sales 15 - For May 2026 33 - For May 2026
Average rating 5 - 1 votes 5 - 3 votes
Likes 0 - For May 2026 1 - For May 2026
Views 187 - For May 2026 263 - For May 2026
General
Platform DVB-T/T2
DVB-T/T2
Available 2021
Dimensions 1462 x 912 x 338 mm
1450 x 903 x 338 mm (W x H x D)
Weight 21.6 kg - Without Stand
23.2 kg
Colors Black
Silver
Black
Key features 65 inch direct lit LED display
Improved audio clarity with X-Balanced speaker design
Cinematic viewing experience with Dolby Vision and Dolby Atmos
Google TV platform with hundreds of thousands of movies
Chromecast built-in
Apple AirPlay / HomeKit wireless streaming
Android TV
4K Ultra HD display
HDR10
Chromecast
Apple AirPlay
Dolby Vision / Dolby Atmos
Display Panel
Panel size 65 Inch
65 Inch
Panel type LED
Direct LED Backlight
LED; Direct LED Backlight
Panel resolution 3840 x 2160 pixels
3840 x 2160 Pixels
Panel features HDR10 / HLG / Dolby Vision
50Hz Refresh Rate
Full Array LED
HDR10
HLG
Ambient Light Sensor
Audio & Video Playback
Audio playback 10W + 10W
Bass Reflex
X-Balanced Design
Dolby Audio / Dolby Atmos / DTS
2 x Bass Reflex
2 x Tweeter; 10W + 10W
Video playback 4096 x 2160p 60Hz
Audio & video features 4K X-Reality PRO Video Upscaling
Dolby Atmos
Dolby Vision
4K X-Reality PRO
Connectivity
HDMI port 4 Ports
HDMI ARC / HDCP2.3 / HDMI eARC / HDMI CEC
4 Ports; Includes HDMI ARC / HDCP 2.3 / HDMI 2.1
USB port 2 Ports
FAT16 / FAT32 / exFAT / NTFS
2 Ports; Supports FAT16 / FAT32 / exFAT / NTFS
LAN port 1 Port RJ45
1 Port; RJ45
Wireless LAN Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac
Bluetooth 4.2
Dual-band Wi-Fi
Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac
Bluetooth 4.2
Connectivity features Chromecast Built-in
Apple AirPlay
Apple HomeKit
Chromecast
Apple Homekit
Google Home
Amazon Alexa
Platform
RAM -
ROM 16GB
16GB
Processor 4K HDR Processor X1
X1
Graphics processor -
Operating system Android TV OS
Google TV Platform
Android TV
Platform features Google Voice Assistant
Google Play Store
50/60Hz
Active consumption 145W
Standby consumption 0.5W
0.5W