HP EliteBook 840 G8 versus HP Envy x360 14-ES0013DX
Compare specifications, price, availability, ratings and shopping interest.
HP EliteBook 840 G8, 2.8 GHz Core i7-1165G7, 4-core CPU, 4.7 GHz Turbo, 8GB DDR4-3200, 512GB NVMe SSD, Fingerprint Sensor, B & O Audio, 14" 1920 x 1080, Windows 11 Home
In Stock
KSh 160,000
HP Envy x360 14-ES0013DX, 1.1 GHz Core i5-1335U, 10-core CPU, 4.6 GHz Turbo, 8GB DDR4-3200, 512GB NVMe SSD, 14" IPS 1920 x 1080 Touchscreen, 5MP Camera, B & O Audio, Windows 11 Home
In Stock
KSh 112,000
HP EliteBook 840 G8, 2.8 GHz Core i7-1165G7, 4-core CPU, 4.7 GHz Turbo, 8GB DDR4-3200, 512GB NVMe SSD, Fingerprint Sensor, B & O Audio, 14" 1920 x 1080, Windows 11 Home HP Envy x360 14-ES0013DX, 1.1 GHz Core i5-1335U, 10-core CPU, 4.6 GHz Turbo, 8GB DDR4-3200, 512GB NVMe SSD, 14" IPS 1920 x 1080 Touchscreen, 5MP Camera, B & O Audio, Windows 11 Home
Price KSh 160,000 KSh 112,000
Sales 27 - For May 2026 15 - For May 2026
Average rating 5 - 1 votes 4 - 1 votes
Likes 1 - For May 2026 0 - For May 2026
Views 390 - For May 2026 243 - For May 2026
General
Dimensions 32.3 x 21.5 x 1.8 cm (W x D x H)
32.3 x 21.1 x 2.0 cm (W x D x H)
Available May 2023
May 2023
Weight 1.32 kg
1.52 kg
Colors Silver
Silver
Key features 14" Full HD IPS narrow bezel display
Thunderbolt 4 and HDMI 2.0b connectivity ports
Wi-Fi 6 with Miracast wireless connectivity
Fast charging provides up to 50% in 30 Min
Fingerprint sensor
Stereo speakers with Bang & Olufsen audio
14" Full HD IPS display
Edge-to-edge display glass
2-in-1 form factor with 360-degree display rotation
Touchscreen with stylus pen support
USB-C power delivery
Dual speakers with Bang & Olufsen audio
Product code 6A3P2AV
7H9Y4UA
Platform
Operating system Windows 11 Home
Windows 11 Home
Cache 12MB L3 Cache
12MB L3 Cache
Processor 2.8 GHz Base Frequency
Up to 4.7 GHz Turbo Frequency
Intel Core i7–1165G7
4 Cores
8 Threads
1.3 GHz Base Frequency
Up to 4.6 GHz Turbo Frequency
Intel Core i5-1335U
10 Cores
12 Threads
Graphics processor Intel Iris Xe
Intel Iris Xe
RAM 8GB DDR4-3200
1 x 8GB
8GB DDR4-3200
1 x 8GB
Storage 512GB
PCIe NVMe M.2 SSD
512GB
PCIe NVMe M.2 SSD
Platform features -
Display & Keyboard
Display size 14 Inches
1920 x 1080 Pixels
157 ppi
14 Inches
1920 x 1080 Pixels
157 ppi
Camera 720p HD
5MP
720p HD
Privacy Camera Shutter
Keyboard Backlit Keys
Multi-touch Touchpad
Fingerprint Sensor
Multi-touch Touchpad
Backlit Keyboard
Display type Full HD IPS
Full HD IPS
Display features Anti-glare
250 Nits Brightness
Multi-touch Touchscreen
360-degree Rotation
Stylus Pen Support
250 Nits Brightness
Edge-to-edge Glass
Connectivity & Communication
Wi-Fi Wi-Fi 6 802.11ax
Miracast
Wi-Fi 6E 802.11ax
Bluetooth Bluetooth 5.0
Bluetooth 5.3
Other connectivity options -
Communication features Bang & Olufsen Audio
Dual Speakers
3 Multi Array Microphones
Bang & Olufsen Audio
Dual Speakers
Dual Array Digital Microphones
Ports
USB port 2x Thunderbolt 4 - USB4 Type-C
USB Power Delivery
2x USB-A Super Speed
1x USB-C
USB-C Power Delivery
2x USB-A
HDMI port HDMI 2.0b
HDMI 2.1
Ethernet port -
Other ports DisplayPort 1.4
SD / SDHC / SDXC
DisplayPort 1.4
MicroSD
Port features -
Power
Battery 53Wh Li-Ion
3-cell
65W Smart Adapter
43Wh Li-Ion
3-cell
65W USB Smart Adapter
Battery features Fast Charging Provides Up to 50% in 30 Min
Up to 50% in 30 Min Fast Charging