HP Envy x360 14-ES0013DX versus HP Envy x360 15T-EW000
Compare specifications, price, availability, ratings and shopping interest.
HP Envy x360 14-ES0013DX, 1.1 GHz Core i5-1335U, 10-core CPU, 4.6 GHz Turbo, 8GB DDR4-3200, 512GB NVMe SSD, 14" IPS 1920 x 1080 Touchscreen, 5MP Camera, B & O Audio, Windows 11 Home
In Stock
KSh 112,000
HP Envy x360 15T-EW000, 1.7 GHz Core i7-1255U, 10-core CPU, 4.7 GHz Turbo, 16GB DDR4-3200, Nvidia GeForce RTX 2050 4GB Graphics, 1TB NVMe SSD, 15.6" IPS 1920 x 1080 Touchscreen, B & O Audio, Bluetooth 5.2, Windows 11 Home
In Stock
KSh 182,000
HP Envy x360 14-ES0013DX, 1.1 GHz Core i5-1335U, 10-core CPU, 4.6 GHz Turbo, 8GB DDR4-3200, 512GB NVMe SSD, 14" IPS 1920 x 1080 Touchscreen, 5MP Camera, B & O Audio, Windows 11 Home HP Envy x360 15T-EW000, 1.7 GHz Core i7-1255U, 10-core CPU, 4.7 GHz Turbo, 16GB DDR4-3200, Nvidia GeForce RTX 2050 4GB Graphics, 1TB NVMe SSD, 15.6" IPS 1920 x 1080 Touchscreen, B & O Audio, Bluetooth 5.2, Windows 11 Home
Price KSh 112,000 KSh 182,000
Sales 15 - For May 2026 17 - For May 2026
Average rating 4 - 1 votes 0 -
Likes 0 - For May 2026 1 - For May 2026
Views 243 - For May 2026 179 - For May 2026
General
Dimensions 32.3 x 21.1 x 2.0 cm (W x D x H)
35.8 x 22.9 x 1.9 cm (W x D x H)
Available May 2023
May 2023
Weight 1.52 kg
1.7 kg
Colors Silver
Silver
Key features 14" Full HD IPS display
Edge-to-edge display glass
2-in-1 form factor with 360-degree display rotation
Touchscreen with stylus pen support
USB-C power delivery
Dual speakers with Bang & Olufsen audio
15.6" Full HD IPS display
Nvidia Geforce RTX 2050 4GB graphics
Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.2 wireless connectivity
Product code 7H9Y4UA
549U8AV
Platform
Operating system Windows 11 Home
Windows 11 Home
Cache 12MB L3 Cache
12MB L3 Cache
Processor 1.3 GHz Base Frequency
Up to 4.6 GHz Turbo Frequency
Intel Core i5-1335U
10 Cores
12 Threads
1.7 GHz Base Frequency
Up to 4.7 GHz Turbo Frequency
Intel Core i7-1255U
10 Cores
12 Threads
Graphics processor Intel Iris Xe
Nvidia GeForce RTX 2050 Graphics
4GB
RAM 8GB DDR4-3200
1 x 8GB
16GB DDR4-3200
2 x 8GB
Storage 512GB
PCIe NVMe M.2 SSD
1TB
PCIe NVMe M.2 SSD
Platform features -
Display & Keyboard
Display size 14 Inches
1920 x 1080 Pixels
157 ppi
15.6 Inches
1920 x 1080 Pixels
141 ppi
Camera 5MP
720p HD
Privacy Camera Shutter
5MP
720p HD
Privacy Camera Shutter
Keyboard Multi-touch Touchpad
Backlit Keyboard
Fingerprint Sensor
Multi-touch Touchpad
Display type Full HD IPS
Full HD IPS
Display features Multi-touch Touchscreen
360-degree Rotation
Stylus Pen Support
250 Nits Brightness
Edge-to-edge Glass
Multi-touch Touchscreen
360-degree Rotation
Stylus Pen Support
250 Nits Brightness
Edge-to-edge Glass
Connectivity & Communication
Wi-Fi Wi-Fi 6E 802.11ax
Wi-Fi 6 802.11ax
Bluetooth Bluetooth 5.3
Bluetooth 5.2
Other connectivity options -
Communication features Bang & Olufsen Audio
Dual Speakers
Dual Array Digital Microphones
Bang & Olufsen Audio
Dual Speakers
Dual Array Digital Microphones
Ports
USB port 1x USB-C
USB-C Power Delivery
2x USB-A
2x Thunderbolt 4
2x USB-A
HDMI port HDMI 2.1
HDMI 2.1
Ethernet port -
Other ports DisplayPort 1.4
MicroSD
DisplayPort 1.4
SD / SDXC / SDHC
Port features -
Power
Battery 43Wh Li-Ion
3-cell
65W USB Smart Adapter
51Wh Li-Ion
3-cell
90W USB-C Adapter
Battery features Up to 50% in 30 Min Fast Charging
Up to 50% in 30 Min Fast Charging