Sony XR-75X90L versus Sony 85X85J
Compare specifications, price, availability, ratings and shopping interest.
Sony XR-75X90L, 75 Inch, 4K HDR, 120Hz, Android, Smart TV, 2023
In Stock
KSh 275,000
Sony 85X85J, 85 Inch, 4K HDR, 120Hz, Android, Smart TV, 2021
In Stock
KSh 299,200
Sony XR-75X90L, 75 Inch, 4K HDR, 120Hz, Android, Smart TV, 2023 Sony 85X85J, 85 Inch, 4K HDR, 120Hz, Android, Smart TV, 2021
Price KSh 275,000 KSh 299,200
Sales 4 - For May 2026 28 - For May 2026
Average rating 0 - 4 - 1 votes
Likes 0 - For May 2026 0 - For May 2026
Views 47 - For May 2026 204 - For May 2026
General
Platform DVB-T/T2
DVB-T/T2
Available 2023
2021
Dimensions 1668 x 959 x 59 mm
1899 x 1176 x 456 mm
Weight 35.3 kg
44.5 kg - Without Stand
Colors Black
Black
Key features 75 inch direct lit LED display with up to 1 billion colors
Smoother gaming experience with ALLM and VRR
Supports 4K gaming up to 120fps
Cinematic viewing experience with Dolby Vision and Dolby Atmos
Vivid bright and dark scenes with XR contrast booster
More lifelike images with cognitive processor XR
85 inch direct lit LED display with aluminum bezel
120Hz native refresh rate
Improved audio clarity with X-Balanced speaker design
Apple AirPlay / HomeKit wireless streaming
Display Panel
Panel size 75 Inch
85 Inch
Panel type LED
Full-Array LED
LED
Direct LED Backlight
Panel resolution 3840 x 2160 Pixels
3840 x 2160 pixels
Panel features HDR10 / HLG / Dolby Vision
120Hz Native Refresh Rate
ALLM / VRR
Up to 1 Billion Colors
Calman Ready
Full-Array LED Local Dimming
HDR10 / HLG / Dolby Vision
120Hz Native Refresh Rate
ALLM / VRR
Up To 1B Colors
Aluminum Bezel
Audio & Video Playback
Audio playback 10W + 10W + 5W + 5W
X-Balanced Design
10W + 10W
Bass Reflex
X-Balanced Design
Dolby Audio / Dolby Atmos / DTS
Video playback -
4096 x 2160p 60Hz
Audio & video features XR 4K Video Upscaling
XR Super Resolution
IMAX Enhanced
Netflix Calibrated Mode
Acoustic Auto Calibration
3D Surround Upscaling
Voice Zoom 2
360 Spatial Sound
XR Triluminos Pro
Bass Reflex
Dolby Audio / Dolby Atmos / DTS Dolby Atmos Virtual
4K X-Reality PRO Video Upscaling
Connectivity
HDMI port 4 x HDMI
eARC / VRR / ALLM / Auto HDR Tone Mapping
4 Ports
HDMI ARC / HDCP2.3 / HDMI eARC / HDMI CEC
USB port 2 x USB-A
2 Ports
FAT16 / FAT32 / exFAT / NTFS
LAN port 1 x RJ45
1 Port RJ45
Wireless LAN Wi-Fi 6
Bluetooth 5.x
Dual-band Wi-Fi
Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac
Bluetooth 4.2
Dual-band Wi-Fi
Connectivity features Chromecast Built-in
Apple AirPlay 2
Apple HomeKit
Chromecast Built-in
Apple AirPlay
Apple HomeKit
Platform
RAM -
ROM 16GB
16GB
Processor Cognitive Processor XR
4K HDR Processor X1
Graphics processor -
Operating system Android TV OS
Google TV Platform
Android TV OS
Google TV Platform
Platform features Google Voice Assistant
Google Play Store
Apple Airplay 2
Chromecast Built-in
Netflix / Prime Video / Disney+ / YouTube / Apple TV
Google Voice Assistant
Google Play Store
50/60Hz
Active consumption -
Standby consumption 0.5W
0.5W