Sony XR-75X90L versus Sony 75X9000H
Compare specifications, price, availability, ratings and shopping interest.
Sony XR-75X90L, 75 Inch, 4K HDR, 120Hz, Android, Smart TV, 2023
In Stock
KSh 275,000
Sony 75X9000H, 75 Inch, 4K, Smart, Android TV
In Stock
KSh 268,800
Sony XR-75X90L, 75 Inch, 4K HDR, 120Hz, Android, Smart TV, 2023 Sony 75X9000H, 75 Inch, 4K, Smart, Android TV
Price KSh 275,000 KSh 268,800
Sales 4 - For May 2026 23 - For May 2026
Average rating 0 - 5 - 1 votes
Likes 0 - For May 2026 2 - For May 2026
Views 47 - For May 2026 242 - For May 2026
General
Platform DVB-T/T2
DVB-T/T2
Available 2023
Dimensions 1668 x 959 x 59 mm
Weight 35.3 kg
34.4 kg
Colors Black
Black
Key features 75 inch direct lit LED display with up to 1 billion colors
Smoother gaming experience with ALLM and VRR
Supports 4K gaming up to 120fps
Cinematic viewing experience with Dolby Vision and Dolby Atmos
Vivid bright and dark scenes with XR contrast booster
More lifelike images with cognitive processor XR
Android TV
4K Ultra HD display
HDR10
Chromecast
Apple AirPlay
Dolby Vision / Dolby Atmos
Display Panel
Panel size 75 Inch
75 Inch
Panel type LED
Full-Array LED
LED; Direct LED Backlight
Panel resolution 3840 x 2160 Pixels
3840 x 2160 Pixels
Panel features HDR10 / HLG / Dolby Vision
120Hz Native Refresh Rate
ALLM / VRR
Up to 1 Billion Colors
Calman Ready
Full-Array LED Local Dimming
Full Array LED
HDR10
HLG
Ambient Light Sensor
Audio & Video Playback
Audio playback 10W + 10W + 5W + 5W
X-Balanced Design
2 x Bass Reflex
2 x Tweeter
Video playback -
Audio & video features XR 4K Video Upscaling
XR Super Resolution
IMAX Enhanced
Netflix Calibrated Mode
Acoustic Auto Calibration
3D Surround Upscaling
Voice Zoom 2
360 Spatial Sound
XR Triluminos Pro
Bass Reflex
Dolby Audio / Dolby Atmos / DTS Dolby Atmos Virtual
Dolby Atmos
Dolby Vision
4K X-Reality PRO
Connectivity
HDMI port 4 x HDMI
eARC / VRR / ALLM / Auto HDR Tone Mapping
4 Ports; Includes HDMI ARC / HDCP 2.3 / HDMI 2.1
USB port 2 x USB-A
2 Ports; Supports FAT16 / FAT32 / exFAT / NTFS
LAN port 1 x RJ45
1 Port; RJ45
Wireless LAN Wi-Fi 6
Bluetooth 5.x
Dual-band Wi-Fi
Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac
Bluetooth 4.2
Connectivity features Chromecast Built-in
Apple AirPlay 2
Apple HomeKit
Chromecast
Apple AirPlay
Apple Homekit
Google Home
Amazon Alexa
Platform
RAM -
ROM 16GB
16GB
Processor Cognitive Processor XR
X1
Graphics processor -
Operating system Android TV OS
Google TV Platform
Android TV
Platform features Google Voice Assistant
Google Play Store
Apple Airplay 2
Chromecast Built-in
Netflix / Prime Video / Disney+ / YouTube / Apple TV
50/60Hz
Active consumption -
Standby consumption 0.5W
0.5W