Itel TV A321 versus Samsung 48J5200AK
Compare specifications, price, availability, ratings and shopping interest.
Itel TV A321, 32 Inch, HD TV
Upcoming
KSh 15,700
Samsung 48J5200AK, 48 Inch, Full HD, Smart TV
In Stock
KSh 56,800
Itel TV A321, 32 Inch, HD TV Samsung 48J5200AK, 48 Inch, Full HD, Smart TV
Price KSh 15,700 KSh 56,800
Sales 0 - For May 2026 32 - For May 2026
Average rating 4.5 - 6 votes 2.8 - 10 votes
Likes 0 - For May 2026 1 - For May 2026
Views 421 - For May 2026 970 - For May 2026
General
Platform Digital
Analog + Digital (DVB-T/T2)
Available -
Dimensions 732 x 479 x 191 mm (W x H x D)
1098.7 x 638.7 x 73.9 mm
Weight 3.8 kg
10.2 Kg - 11.3 Kg
Colors Black
Black
Key features HDMI/USB/VGA
10W + 10W speakers
Digital TV decoder
Smart apps
WiFi
Wide Color Enhancer+
ConnectShare Movie
Game Mode
HDMI & USB inputs
Display Panel
Panel size 32 Inch
48 Inch
Panel type LED
LED
Panel resolution 1366 x 768 pixels
1920 x 1080 pixels
Panel features 6.5ms response time
3000:1 contrast ratio
200 nits brightness
Clear Motion 100
Audio & Video Playback
Audio playback 10W + 10W
10W + 10W
Dolby Digital Plus
DTS Premium Sound
Video playback AVI/MP4/MKV/MOV
HyperReal Picture Engine
Mega Contrast
Wide Colour Enhancer+
Audio & video features -
Connectivity
HDMI port 2 ports
2 ports
USB port 2 ports
1 port
LAN port No
1 port (Ethernet)
Wireless LAN No
WiFi Direct
DLNA
Connectivity features -
Platform
RAM -
ROM -
Processor -
Graphics processor -
Operating system -
Platform features -
Power Consumption
Power supply DC 12V
AC 100-240V
50/60Hz
Active consumption 48W
110W (Max)
Standby consumption 0.5W
0.5W