Samsung 55AU8000 versus Sony 55X75K
Compare specifications, price, availability, ratings and shopping interest.
Samsung 55AU8000, 55 Inch, Full HD, Smart TV
In Stock
KSh 86,200
Sony 55X75K, 55 Inch, 4K HDR, Android, Smart TV, 2022
In Stock
KSh 80,000
Samsung 55AU8000, 55 Inch, Full HD, Smart TV Sony 55X75K, 55 Inch, 4K HDR, Android, Smart TV, 2022
Price KSh 86,200 KSh 80,000
Sales 35 - For May 2026 24 - For May 2026
Average rating 4.3 - 10 votes 5 - 1 votes
Likes 1 - For May 2026 0 - For May 2026
Views 898 - For May 2026 239 - For May 2026
General
Platform Analog + Digital (DVB-T/T2)
DVB-T/T2
Available -
2022
Dimensions 1241.6 x 721.4 x 55.1 mm
1243 x 790 x 291 mm
Weight 16.0 Kg - 17.6 Kg
14.5 kg
Colors Titan
Black
Key features Smart apps
WiFi + Bluetooth
Wide Color Enhancer+
Ultra Clean View
ConnectShare (USB/HDD)
Game Mode
Sports Mode
HDMI & USB inputs
400 Picture Quality Index
55 inch direct lit LED display
Video upscaling up to 4K with X-Reality PRO
Google TV platform with hundreds of thousands of movies
HDR10 / HLG playback
Chromecast built-in
Apple AirPlay / HomeKit wireless streaming
Display Panel
Panel size 55 Inch
55 Inch
Panel type LED
LED
Direct LED Backlight
Panel resolution 1920 x 1080 pixels
3840 x 2160 pixels
Panel features Motion Rate 50
HDR10 / HLG
50Hz Refresh Rate
Audio & Video Playback
Audio playback 10W + 10W
Dolby Digital Plus
DTS
10W + 10W
Bass Reflex
Dolby Audio
Video playback Ultra Clean View
HyperReal Picture Engine
Mega Contrast
Wide Colour Enhancer+
400 Picture Quality Index
4096 x 2160p 60Hz
Audio & video features -
4K X-Reality PRO Video Upscaling
Clear Phase Audio
Connectivity
HDMI port 3 ports
3 Ports
HDMI ARC / HDCP2.3 / HDMI eARC
USB port 2 ports
2 Ports
FAT16 / FAT32 / NTFS
LAN port 1 port (Ethernet)
1 Port RJ45
Wireless LAN WiFi Direct
DLNA
Bluetooth
Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac
Bluetooth 5.0
Dual-band Wi-Fi
Connectivity features -
Chromecast Built-in
Apple AirPlay
Apple HomeKit
Platform
RAM -
ROM -
16GB
Processor -
4K Processor X1
Graphics processor -
Operating system -
Android TV OS
Google TV Platform
Platform features -
Google Voice Assistant
Google Play Store
50/60Hz
Active consumption 115W (Max)
97W
Standby consumption 0.3W
0.5W