Sony 55X9500H versus Sony 55X85J
Compare specifications, price, availability, ratings and shopping interest.
Sony 55X9500H, 55 Inch, 4K, Smart, Android TV
Out Of Stock
KSh 157,200
Sony 55X85J, 55 Inch, 4K HDR, 120Hz, Android, Smart TV, 2021
Out Of Stock
KSh 116,700
Sony 55X9500H, 55 Inch, 4K, Smart, Android TV Sony 55X85J, 55 Inch, 4K HDR, 120Hz, Android, Smart TV, 2021
Price KSh 157,200 KSh 116,700
Sales 20 - For May 2026 16 - For May 2026
Average rating 5 - 1 votes 5 - 1 votes
Likes 3 - For May 2026 0 - For May 2026
Views 266 - For May 2026 154 - For May 2026
General
Platform DVB-T/T2
DVB-T/T2
Available -
2021
Dimensions 1230 x 779 x 310 mm (W x H x D)
1233 x 784 x 338 mm
Weight 18.1 kg
17.7 kg
Colors Black
Black
Key features Android TV
4K Ultra HD display
Full array LED
Chromecast
Apple AirPlay
Dolby Vision / Dolby Atmos
55 inch direct lit LED display with up to 1B colors
120Hz native refresh rate
Smoother gaming experience with ALLM and VRR
Improved audio clarity with X-Balanced speaker design
Cinematic viewing experience with Dolby Vision and Dolby Atmos
Apple AirPlay / HomeKit wireless streaming
Display Panel
Panel size 55 Inch
55 Inch
Panel type LED; Direct LED Backlight
LED
Direct LED Backlight
Panel resolution 3840 x 2160 Pixels
3840 x 2160 pixels
Panel features Full Array LED
HDR10
HLG
Ambient Light Sensor
HDR10 / HLG / Dolby Vision
120Hz Native Refresh Rate
ALLM / VRR
Up To 1B Colors
Audio & Video Playback
Audio playback 2 x Bass Reflex
2 x Tweeter; 10W + 10W + 5W + 5W
10W + 10W
Bass Reflex
X-Balanced Design
Dolby Audio / Dolby Atmos / DTS
Video playback -
4096 x 2160p 60Hz
Audio & video features Voice Zoom
Dolby Atmos
Dolby Vision
4K X-Reality PRO
S-Force Front Surround
4K X-Reality PRO Video Upscaling
Connectivity
HDMI port 4 Ports; Includes HDMI ARC / HDCP 2.3
4 Ports
HDMI ARC / HDCP2.3 / HDMI eARC / HDMI CEC
USB port 2 Ports; Supports FAT16 / FAT32 / exFAT / NTFS
2 Ports
FAT16 / FAT32 / exFAT / NTFS
LAN port 1 Port; RJ45
1 Port RJ45
Wireless LAN Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac
Bluetooth 4.2
Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac
Bluetooth 4.2
Dual-band Wi-Fi
Connectivity features Chromecast
Apple AirPlay
Apple Homekit
Google Home
Amazon Alexa
Chromecast Built-in
Apple HomeKit
Platform
RAM -
ROM 16GB
16GB
Processor X1 Ultimate
4K HDR Processor X1
Graphics processor -
Operating system Android TV
Android TV OS
Google TV Platform
Platform features -
Google Voice Assistant
Google Play Store
50/60Hz
Active consumption 168W
115W
Standby consumption 0.5W
0.5W