Sony 75X9000H versus Sony 75X90J
Compare specifications, price, availability, ratings and shopping interest.
Sony 75X9000H, 75 Inch, 4K, Smart, Android TV
In Stock
KSh 268,800
Sony 75X90J, 75 Inch, 4K HDR, 120Hz, Android, Smart TV, 2021
Out Of Stock
KSh 253,600
Sony 75X9000H, 75 Inch, 4K, Smart, Android TV Sony 75X90J, 75 Inch, 4K HDR, 120Hz, Android, Smart TV, 2021
Price KSh 268,800 KSh 253,600
Sales 23 - For May 2026 12 - For May 2026
Average rating 5 - 1 votes 5 - 1 votes
Likes 2 - For May 2026 0 - For May 2026
Views 242 - For May 2026 149 - For May 2026
General
Platform DVB-T/T2
DVB-T/T2
Available -
2021
Dimensions -
1675 x 1040 x 410 mm
Weight 34.4 kg
33.3 kg - Without Stand
Colors Black
Black
Key features Android TV
4K Ultra HD display
HDR10
Chromecast
Apple AirPlay
Dolby Vision / Dolby Atmos
75 inch direct lit LED display with up to 1B colors
Smoother gaming experience with ALLM and VRR
Supports 4K gaming up to 120fps
Cinematic viewing experience with Dolby Vision and Dolby Atmos
Vivid bright and dark scenes with XR contrast booster
More lifelike images with cognitive processor XR
Display Panel
Panel size 75 Inch
75 Inch
Panel type LED; Direct LED Backlight
LED
Direct LED Backlight
Panel resolution 3840 x 2160 Pixels
3840 x 2160 Pixels
Panel features Full Array LED
HDR10
HLG
Ambient Light Sensor
HDR10 / HLG / Dolby Vision
120Hz Native Refresh Rate
ALLM / VRR
Up To 1B Colors
Calman Ready
Audio & Video Playback
Audio playback 2 x Bass Reflex
2 x Tweeter
10W + 10W
Bass Reflex
X-Balanced Design
Dolby Audio / Dolby Atmos / DTS
Video playback -
4096 x 2160p 60Hz
4K 120fps
Audio & video features Dolby Atmos
Dolby Vision
4K X-Reality PRO
XR 4K Video Upscaling
XR Super Resolution
IMAX Enhanced
Netflix Calibrated Mode
Acoustic Auto Calibration
3D Surround Upscaling
Connectivity
HDMI port 4 Ports; Includes HDMI ARC / HDCP 2.3 / HDMI 2.1
4 Ports
HDMI ARC / HDCP2.3 / HDMI eARC / HDMI CEC
USB port 2 Ports; Supports FAT16 / FAT32 / exFAT / NTFS
2 Ports
FAT16 / FAT32 / exFAT / NTFS
LAN port 1 Port; RJ45
1 Port RJ45
Wireless LAN Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac
Bluetooth 4.2
Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac
Bluetooth 4.2
Dual-band Wi-Fi
Connectivity features Chromecast
Apple AirPlay
Apple Homekit
Google Home
Amazon Alexa
Chromecast Built-in
Apple HomeKit
Platform
RAM -
ROM 16GB
16GB
Processor X1
Cognitive Processor XR
Graphics processor -
Operating system Android TV
Android TV OS
Google TV Platform
Platform features -
Google Voice Assistant
Google Play Store
50/60Hz
Active consumption -
Standby consumption 0.5W
0.5W