Sony BDV-E2100 versus Sony DAV-TZ140
Compare specifications, price, availability, ratings and shopping interest.
Sony BDV-E2100, 5.1ch, 800W, Home Theatre
Upcoming
KSh 35,500
Sony DAV-TZ140, 5.1ch, 300W, Home Theatre
Out Of Stock
KSh 17,200
Sony BDV-E2100, 5.1ch, 800W, Home Theatre Sony DAV-TZ140, 5.1ch, 300W, Home Theatre
Price KSh 35,500 KSh 17,200
Sales 0 - For May 2026 8 - For May 2026
Average rating 4 - 2 votes 3.7 - 7 votes
Likes 0 - For May 2026 4 - For May 2026
Views 249 - For May 2026 619 - For May 2026
General
Dimensions -
Weight -
Colors Black
Black
Channels 5.1
5.1
Total output 800W
300W
Key features FM radio
Blu-ray/DVD/CD
USB
Bluetooth/WiFi/NFC
Video streaming
1080p upscaler
FM radio
DVD/CD
USB
Connectivity
HDMI port HDMI ARC
Yes
USB port Yes
Yes
Bluetooth Yes
No
NFC Yes
No
Optical port Yes
Analog port Yes
Wi-Fi Yes
Ethernet port Yes
Connectivity features -
Power
Active consumption -
Standby consumption -
Power rating -
Subwoofer
Subwoofer dimensions 220 x 305 x 255 mm
160 x 315 x 295 mm
Subwoofer weight 3.8 kg
3 kg
Subwoofer output -
50W
Center speaker
Center speaker dimensions 225 x 84 x 75 mm
83 x 119 x 100 mm
Center speaker weight 0.5 kg
0.43 kg
Center speaker output -
50W
Front speaker
Front speaker dimensions 95 x 189 x 80 mm
83 x 119 x 100 mm
Front speaker weight 0.49 kg
0.35 kg
Front speaker output -
50W + 50W
Surround speaker
Surround speaker dimensions 95 x 189 x 80 mm
83 x 119 x 100 mm
Surround speaker weight 0.54 kg
0.39 kg
Surround speaker output -
50W + 50W